Miten maailma muutetaan? Pohditko, kuinka saada lisää ihmisiä mukaan toimintaan ja toimimaan? Entä kuinka rakentaa kampanja, joka kasvattaa ryhmän toimintakykyä?
DSL:n opintokeskus järjestää maaliskuusta 2026 alkaen Johtajuus liikkeissä -kurssin Jyväskylässä. Kurssi koostuu Marshall Ganzin opeista liittyen johtajuuteen järjestäytymisen pohjana. Kurssilla opetellaan käyttämään Ganzin viittä johtajan taitoa: tarinankerronta, ihmissuhteiden muodostaminen, tiimien rakentaminen, strategia ja mitattavien tavoitteiden kautta jäsentyvä toiminta.
Orientaatiopäivä 21.3.
Kurssin avauksena järjestetään orientaatiopäivä Jyväskylän Sepänkeskuksessa lauantaina 21.3. klo 11–16. Orientaatiopäivässä tutustutaan kurssin toimintatapaan, Ganzin ajatteluun sekä siihen, mitä tavoitteellinen järjestäytymiseen perustuva työskentely käytännössä edellyttää. Päivään voi osallistua myös erikseen ilman velvoitetta jatkaa kurssille, mutta se toimii samalla lähtölaukauksena varsinaiselle kurssikokonaisuudelle.
Johtajuus liikkeissä -kurssi jatkuu orientaatiopäivästä eteenpäin tapaamisilla Sepänkeskuksella 8.4., 29.4., 20.5., 3.6., 19.8. ja 16.9. Kurssitapaamisten välille annetaan kotitehtäviä. Kurssille voi ilmoittautua joko orientaatiopäivässä tai suoraan etukäteen: jiri.mantysalo@desili.fi
Ilmoittaudu orientaatiopäivään tästä (avautuu uuteen välilehteen)!
Opit käytäntöön
Kurssin aikana osallistujat soveltavat näitä taitoja omaan projektiinsa, jossa voi keskittyä esimerkiksi ratkaisemaan pulmallista haastetta tai estettä omassa yhteisössä. Työskentely on käytännönläheistä ja vertaisoppimiseen perustuvaa: kurssi ei ole luentopaketti eikä vapaamuotoinen alusta, vaan tavoitteellinen kokonaisuus, jossa jokainen osallistuja sitoutuu omaan projektiinsa ja yhteiseen työskentelyyn.
Kurssin tapaamiset ovat suomeksi, mutta materiaalit englanniksi.
Tervetuloa oppimaan järjestäytymistä ja johtajuutta!
